Czytelnictwo w Polsce

Czytanie książek w Polsce nadal jest popularne, liczba wydawanych książek wzrasta, a mimo to wśród pisarzy pojawiają się głosy, że samo pisanie książek to raczej atrakcyjne hobby niż zawód.

Czy jest aż tak źle?

Polacy nadal czytają, chociaż z roku na rok spada zarówno ilość książek, przypadająca na jednego statystycznego czytelnika, jak i ilość kupionych nowych książek. Być może sami Polacy wstydzą się tego i nieco inne informacje podają w badaniach.

Trudno bowiem zrozumieć, że jednak wydawnictwa zmniejszają nakłady książek do kilku tysięcy egzemplarzy, a w tym samym czasie czytelnicy powtarzają, że nowe książki są za drogie podając to jako powód, dla którego nie kupili nowych książek. Rozwój technologii i dostęp do nowych rozwiązań sprawił, że wydawnictwa chętnie przygotowują swoje publikacje w wersjach elektronicznych, a sami Polacy chętnie sięgają po książki na tablety czy czytniki.

Cena e-booka jest niższa niż książki w wydaniu papierowym, a sama książka waży tyle, co czytnik i można ją mieć zawsze ze sobą, bo nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Można by się zastanawiać, czy zmiana nośnika w przypadku książki to nadal książka, jednak z punktu widzenia czytelnictwa daleko ważniejsze jest zapoznawanie się z dziełami literatury jako takimi.

Sam nawyk czytania warto rozwijać od najmłodszych lat, dlatego niezmiernie popularne w Polsce są akcje, skierowane do rodziców, polegające na tym, aby każdego dnia przez co najmniej 20 minut czytali oni swoim dzieciom. To doskonale wpływa na rozwój językowy przyszłego czytelnika, pełni także funkcję socjalną pozwalając, aby w ciągu zabieganego dnia rodzic spędził z dzieckiem chociaż 20 minut na wspólnej lekturze.

A wy jakie czytacie książki ?

 

Dodaj komentarz